O nagrodzie

 

Gazeta Polska to tytuł o ogromnej tradycji. Tej XIX-wiecznej – Maurycego Mochnackiego, Józef Ignacego Kraszewskiego czy Henryka Sienkiewicza. I tej związanej z obozem Józefa Piłsudskiego, gdy na jej łamach pisali Ignacy Matuszewski, Kazimierz Wierzyński czy Witkacy.

Tygodnik Gazeta Polska jest zdecydowanie najdłużej wychodzącym w III RP niepodległościowym i konserwatywnym tygodnikiem, ukazującym się od 1993 r. Nawiązując do tych wielkich tradycji z determinacją zabiegamy o budowę Polski naprawdę niepodległej, nawiązującej do czasów jej wielkości.

Nagrody Gazety Polskiej przyznawane są tym, którzy najodważniej i możliwie najskuteczniej działają na rzecz realizacji tych celów. Wśród naszych laureatów byli prezydenci, premierzy, duchowni, literaci, ludzie zasłużeni dla walki z totalitaryzmami. Były postacie cenione na arenie międzynarodowej, ale także osoby dalekie od światowych zaszczytów, z uporem i skromnością broniące wyznawanych przez siebie wartości.

Gale, w czasie których wręczane są nagrody Człowieka Roku, stały się ważnym i szeroko komentowanym świętem obozu niepodległościowego, rocznym podsumowaniem jego zwycięstw i porażek.

Nagroda im. św. Grzegorza I Wielkiego to wyróżnienie dla tych, którzy odważnie stawali w obronie prawdy w życiu publicznym w mijającym roku. Przyznawana jest ona przez miesięcznik „Nowe Państwo”. Papież Grzegorz I Wielki (urodzony około 540 w Rzymie, zmarł 12 marca 604), benedyktyn, uważał, iż „nawet jeśli prawda może powodować zgorszenie, lepiej dopuścić do zgorszenia niż wyrzec się prawdy”.

III RP opierała się na odwrotnych założeniach – kompromisie prawdy z kłamstwem, składającym się na „nowe kłamstwa w miejsce starych”. Polacy mieli godzić się na niepełną prawdę o polskiej historii. Na brak rozliczenie komunistycznych zbrodni. Na to, że zarówno postawy bohaterów, jak i zdrajców były równouprawnione.

To gdy chodzi o historię, bo we współczesności ci wywodzący się z tej drugiej tradycji mieli pozostać uprzywilejowani, mieć władzę, pieniądze, prestiż. Ich wielopokoleniowe klany miały rządzić państwowymi instytucjami, życiem intelektualnym, kulturą czy edukacją.  Brak prawdy miał być gwarancją trwania tych rządów. Polska miała rezygnować także z głoszenia niewygodnej prawdy o własnej historii na arenie międzynarodowej.

Dlatego przez długie lata III RP ludzie głoszący prawdę byli marginalizowani, wykluczani z życia publicznego. A jeśli już w nim zaistnieli, poddawani byli najbardziej brutalnym atakom, których celem była ich eliminacja. Nagroda Grzegorza Wielkiego przyznawana jest tym, którzy wbrew tej presji, często kosztem własnego spokojnego życia, walczą o to, by prawda była fundamentem prawdziwie niepodległej Polski.

Jesteśmy dumni, że wśród laureatów Nagrody Grzegorza Wielkiego, którzy już odeszli, było dwóch kluczowych polskich mężów stanu, którzy za głoszenie prawdy płaciło wysoką cenę – prezydent Lech Kaczyński i premier Jan Olszewski.

Człowiek Roku Gazety Polskiej to wyróżnienie przyznawane od 1995 roku. W 2022 roku zapraszamy Państwa na XXVI edycję PLEBISCYTU CZŁOWIEK ROKU „GAZETY POLSKIEJ”

Podczas uroczystości wręczone zostaną następujące nagrody:
» Nagroda „Człowieka Roku” tygodnika Gazeta Polska
» Nagroda im. św. Grzegorza I Wielkiego  miesięcznika Nowe Państwo
» Nagroda Klubów Gazety Polskiej.