Za rok 2010

Uroczystość wręczenia nagród za 2010 rok odbyła się w lutym 2011 roku w warszawskim Teatrze Roma. Rozpoczął ją wyjątkowy pokaz slajdów, na którym pokazano, co działo się w Polsce po 10 kwietnia roku poprzedniego. Niejedna osoba miała łzy w oczach, oglądając fotografie z tłem muzycznym – piosenką „Tylko guziki niedopięte” w wykonaniu De Press. 

CZŁOWIEK ROKU GAZETY POLSKIEJ – Antoni Macierewicz

Antoniego Macierewicza znam chyba najdłużej z polityków. Znam z czasów konspiracji. Powiedział wtedy, że komunizm upadnie i dotrzymał słowa – rozpoczął laudację wręczający nagrodę redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Tytuł „Człowieka Roku” Antoni Macierewicz otrzymał za to, że stawiał odważne pytania dotyczące katastrofy smoleńskiej, dążąc tym samym do prawdy. 

Dziękuję Państwu najmocniej. Dziękuję przede wszystkim Gazecie Polskiej. Wyróżnienie przyjmuję przede wszystkim jako wielkie zobowiązanie. Wyróżnienie należy się tym ludziom w całej Polsce, którzy nie zawiedli” – powiedział wzruszony Macierewicz. 

O laureacie: historyk, nauczyciel akademicki, publicysta. Działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników. Poseł na Sejm RP, minister i wiceminister, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. Szef zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego samolotu Tu-154 w Smoleńsku.

NAGRODA GRZEGORZA I WIELKIEGO – ks. Stanisław Małkowski

Nagrodę od „Niezależnej Gazety Polskiej – Nowego Państwa” wręczyła Katarzyna Gójska, redaktor naczelna gazety. 

Ci, którzy mieli nieść wolność słowa, przynosili słowa zniewolone. Ci, którzy chcieli uczcić ofiary Smoleńska, spotkali się z atakiem również dziennikarzy. Pamiętamy te pijane hordy na Krakowskim Przedmieściu, ale my tę bitwę wygraliśmy. Był z nami ksiądz Małkowski. Przypomniał nam, że ważne jest, by być po stronie prawdy. Trudno wyobrazić sobie, żeby ta statuetka w tym roku trafiła w inne ręce – powiedziała w laudacji na cześć laureata, ks. Stanisława Małkowskiego. 

– Dziękuję św. Grzegorzowi, że mnie przygarnął  – powiedział kapłan, odbierając nagrodę. – Grzegorz Wielki głosił prawdę i czynił cuda. Jego postawa jest dziś aktualna. Bronił przed zarazą i przed najazdem Longobardów. To samo dziś trzeba robić – dodał, po czym rozległy się owacje na stojąco. 

O laureacie: kapłan, socjolog, publicysta, społecznik. Działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, kapelan „Solidarności”. Za swą działalność, kazania oraz kontakty z opozycją był wielokrotnie nękany, zatrzymywany, przesłuchiwany i poddawany rewizjom przez Służbę Bezpieczeństwa. Po katastrofie smoleńskiej przewodniczył modlitwom przed Pałacem Prezydenckim – był wtedy tam, gdzie trzeba. Z ludźmi.

CZŁOWIEK ROKU KLUBÓW GAZETY POLSKIEJ – śp. Lech Kaczyński

Nagroda Klubów Gazety Polskiej trafiła do zmarłego tragicznie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Kiedy ogłoszono ten wybór, w Teatrze Roma rozległ się aplauz. 

– Byłby wzruszony, że Jego działalność dla Polski została w ten sposób doceniona. Bardzo chciałabym być dzisiaj z Wami – napisała w liście do uczestników gali córka prezydenta Marta Kaczyńska. – Mam nadzieję, że przybliży to Jego działalność dla Polski – dodał z uznaniem w kolejnym liście brat prezydenta, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

O laureacie: polityk, prawnik, prezydent RP w latach 2005-2010. Działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL. Prezes NIK, senator i poseł,  minister, prezydent Warszawy. Zginął w służbie państwu, 10 kwietnia 2010 roku, podczas tragedii smoleńskiej, która już na zawsze zmieniła Polskę.

Czytaj również