Za rok 2011

W styczniu 2012 roku środowiska związane ze Strefą Wolnego Słowa spotkały się w Teatrze Roma, by uhonorować najważniejsze osoby minionego, 2011 roku. Galę poprowadzili Tomasz Sakiewicz i Katarzyna Gójska. Przybyło wielu znamienitych gości, m.in. przywitany owacją na stojąco prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz politycy, dziennikarze, bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej. Oprócz wręczenia nagród, odbył się też koncert Jana Pietrzaka.

CZŁOWIEK ROKU GAZETY POLSKIEJ – Jarosław Marek Rymkiewicz

Za niezłomną postawę w obronie wolności słowa i polskiej duszy tytułem „Człowieka Roku 2011” uhonorowany został poeta Jarosław Marek Rymkiewicz. 

Pan Profesor dobrze zrozumiał, na czym polega polska dusza. Cechuje ją miłość silniejsza od więzień, procesów, prześladowań. Ukoronowaniem drogi życiowej Profesora były ostatnie miesiące. Miliony ludzi zrozumiało, na czym polega piękno polskiej literatury. Stał się on dzięki temu wychowawcą milionów – wskazywał w laudacji redaktor Tomasz Sakiewicz. 

Głos zabrał także sam laureat. – Czytelnicy chcą czytać to, co stworzył pisarz, ponieważ interesują ich jego tematy i ich sposób ujęcia. Czytelnicy są własnością pisarza, ponieważ wdziera się on w ich duszę i próbuje nimi zawładnąć – powiedział.

Ten dwoisty stosunek własności tworzy pewną całość duchową, w której uczestniczą w pisaniu jego książki jego czytelnicy. Tę całość można by nazwać osobą duchową. Jestem połową tej osoby. W tej roli stwierdzam, że nie tylko ja, ale także moi czytelnicy, jesteśmy dumni z tej wspaniałej nagrody, którą dostałem – wskazał Jarosław Marek Rymkiewicz.

O laureacie: profesor nauk humanistycznych, poeta, eseista, dramaturg, krytyk literacki. Autor kilkunastu tomików poezji, książek, powieści. Wielokrotny laureat Nagrody Literackiej Nike.

NAGRODA GRZEGORZA I WIELKIEGO – Antoni Macierewicz

Wyróżnienie od „Nowego Państwa” trafiło do osoby, która rok wcześniej odbierała nagrodę Człowieka Roku Gazety Polskiej. Uhonorowany został Antoni Macierewicz. Redaktor naczelna pisma Katarzyna Gójska podkreśliła w laudacji wielkie zasługi laureata w walce o prawdę związaną z katastrofą smoleńską.

Musieliśmy stawić czoło kłamstwu, które się na ten temat szeroko rozlało. Ale wiedzieliśmy również, że z nami jest człowiek „do zadań specjalnych” – Antoni Macierewicz. Obok bogatej działalności opozycyjnej w okresie PRL – walnie przyczyniał się do odkłamywania rzeczywistości po 1989 r. To on zapoczątkował lustrację w 1992 r., był autorem likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Wiedzieliśmy też, że w ministrze Macierewiczu znajdziemy oparcie, próbując na naszych łamach przybliżać czytelników do prawdy o katastrofie smoleńskiej. I nie zawiedliśmy się – podkreśliła.

Antoni Macierewicz, dziękując za wyróżnienie, zwrócił się bezpośrednio do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: „Składam na pana ręce nasze wielkie, narodowe zobowiązanie dla Pana, formacji, którą Pan stworzył, dla całego wielkiego ruchu patriotycznego, który się wokół Pana i PiS zgromadził. Ta formacja Polski nigdy nie zawiedzie. O tym jestem głęboko przekonany”. 

O laureacie: historyk, nauczyciel akademicki, publicysta. Działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników. Poseł na Sejm RP, minister i wiceminister, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. Szef zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego samolotu Tu-154 w Smoleńsku.

NAGRODA KLUBÓW GAZETY POLSKIEJ – David Cameron

Podczas uroczystej gali swoją nagrodę przyznały także Kluby Gazety Polskiej. Uhonorowany nią został premier Wielkiej Brytanii David Cameron. 

– To jedna z największych osobowości politycznych współczesnej Europy. Jest jednym z nielicznych polityków brytyjskich, którzy poznali, czym jest życie w Związku Sowieckim. Cameron przebywał tam przez rok jako młody człowiek, KGB próbowało bezskutecznie go zwerbować – mówili w laudacji szef Klubów Gazety Polskiej Ryszard Kapuściński i Małgorzata Piotrowska z londyńskiego klubu.

W imieniu premiera Camerona nagrodę odebrał ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett.- Kwitnąca i dobrze prosperująca Unia jest tak samo niezbędna dla narodowego interesu Wielkiej Brytanii, jak i Polski. Podobnie jak wasz kraj potrzebujemy wspólnego rynku dla handlu, inwestycji i rynku pracy – mówił, podkreślając polsko-brytyjskie partnerstwo. 

O laureacie: brytyjski polityk, w latach 2010-2016 premier Wielkiej Brytanii, w latach 2005-2016 lider Partii Konserwatywnej. Zrezygnował z bycia premierem oraz liderem partii po referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej.

Czytaj również