Za rok 2015

29 stycznia 2016 roku w Teatrze Palladium w Warszawie po raz kolejny wręczono nagrody Człowieka Roku, tym razem za rok 2015, który obfitował w wiele interesujących wydarzeń politycznych. To właśnie w tym roku władzę w parlamencie przejęło Prawo i Sprawiedliwość, a prezydentem RP został Andrzej Duda. Właśnie te dwa wydarzenia były wstępem do głównej nagrody, którą wręczono podczas gali. 

CZŁOWIEK ROKU GAZETY POLSKIEJ – Jarosław Kaczyński

W tym roku Człowiekiem Roku 2015 mianowaliśmy Prezesa Jarosława Kaczyńskiego za pierwsze w naszej historii całkowite zwycięstwo osiągnięte w demokratycznych wyborach jednego  obozu politycznego, którego laureat jest przywódcą oraz za niezłomną walkę o niepodległość Polski – mówił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny tygodnika „Gazeta Polska”.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński osobiście odebrał nagrodę. W pierwszych słowach, które wypowiedział na scenie, podziękował za wyróżnienie i podkreślił, że koncern medialny, do którego należy „Gazeta Polska”, jest autentyczną Strefą Wolnego Słowa. – Jeżeli ktoś przyczyniał się do tego, że kotara zasłaniająca prawdę była odsłaniana, to była to „Gazeta Polska” – podkreślił. Kaczyński wskazał również zasługi „Gazety Polskiej” w kwestii wyjaśniania katastrofy smoleńskiej:

Bez was nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić tej wielkiej bitwy o prawdę, tej wielkiej bitwy, która – mam nadzieję – zbliża się do zwycięskiego końca

O laureacie: polityk i prawnik, od 2003 prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, premier w latach 2006-2007, od 2020 roku wicepremier. W czasach PRL działacz opozycji antykomunistycznej, senator i poseł, kandydat na urząd prezydenta RP w 2010 roku.

NAGRODA GRZEGORZA I WIELKIEGO – Bogusław Nizieński

Swoją nagrodę przyznała także redakcja miesięcznika „Nowe Państwo”. W 2015 roku trafiła ona do sędziego Bogusława Nizieńskiego. Przyznając tę nagrodę, wskazano, że jest on „symbolem niezłomności, determinacji w walce o prawdziwie niepodległą, wolną Polskę”.

– Prawda to godna umiłowania wartość. I godna walki o nią. Tyle Polaków i Polek ginęło za prawdę. Za to im od nas należy się cześć i chwałą. Ta nagroda jest dla mnie bardzo cenna. Mam tylko pewne wątpliwości, czy ona mi się należała – stwierdził laureat wypowiadający się na scenie. Wątpliwości nie miała jednak publika, która nagrodziła go gromkimi brawami. 

O laureacie: polski prawnik, sędzia, w latach 1999-2004 Rzecznik Interesu Publicznego. Kawaler Orderu Orła Białego. Był członkiem Komisji Weryfikacyjnej WSI, wchodził w skład Zespołu Ekspertów do Spraw problematyki Trybunału Konstytucyjnego, został wybrany przewodniczącym Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

NAGRODA KLUBÓW GAZETY POLSKIEJ – Andrzej Duda

Kluby Gazety Polskiej za 2015 rok nagrodziły zwycięzcę wyborów prezydenckich Andrzeja Dudę. Laureata przedstawili Ryszard Kapuściński i Agata Mikołajczyk. Nagrodzono go za brawurową kampanię wyborczą i zwycięstwo w wielkim stylu. 

Prezydentowi podczas gali towarzyszyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, a także Szef Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska, Szef Gabinetu Prezydenta RP – Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski i Sekretarz Stanu Krzysztof Szczerski.

– Wcześniej nagradzaliście prof. Lecha Kaczyńskiego, mojego mistrza. To decydujący moment w moim życiu – te dwa lata, które spędziłem u boku prezydenta (…) Państwo klubowicze „Gazety Polskiej” jesteście wspaniałymi, odważnymi ludźmi. Nieśliście mnie do zwycięstwa. Myślę że Lech Kaczyński jest z was dumny – mówił wzruszony prezydent RP, odbierając nagrodę. „Dziękuję za wsparcie i proszę o więcej” – dodał. 

O laureacie: polityk, doktor nauk prawnych. Wiceminister sprawiedliwości, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, członek Trybunału Stanu, poseł i europoseł. Od 2015 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj również