Gala, podczas której nagrodzono najbardziej zasłużone osoby w Polsce w 2016 roku, odbyła się na Stadionie Narodowym w Warszawie. W gali, oprócz najwyższych władz krajowych, wzięli udział m.in.: wicepremier Piotr Gliński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister środowiska Jan Szyszko, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott, ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, abp Sławoj Leszek Głódź czy prezes IPN Jarosław Szarek. Galę uświetnił koncert Alicji Węgorzewskiej, trzech tenorów z Tre Voci i Bogdana Kierejszy.
CZŁOWIEK ROKU GAZETY POLSKIEJ – Mateusz Morawiecki
Nagroda Człowieka Roku 2016 trafiła do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. W laudacji wręczający nagrodę redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz stwierdził, że Mateusz Morawiecki wniósł do życia publicznego, myśli publicznej wizję państwa, kraju, gospodarki. – Dobry gospodarz dba o swoje gospodarstwo, o swoich domowników i tak uczynił wicepremier – podkreślił Sakiewicz.
Morawiecki wyróżniony został za „wizjonerstwo i udowodnienie niedowiarkom, że poprawa losu zwykłych ludzi jest korzystna dla gospodarki”.
– Postkomunizm się nie skończył. My walczymy cały czas z postkomunizmem. Komunizm też się nie skończył 4 czerwca 1989 r. Może formalnie się skończył dwa lata później z wolnymi wyborami, ale postkomunizm trwa – wskazał wicepremier Morawiecki, wskazując, że utrudnia to reformy gospodarcze.
O laureacie: bankowiec i polityk. Prezes zarządu Banku Zahodniego WBK w latach 2007-2015, wicepremier w latach 2015-17, od 2017 roku premier RP.
NAGRODA GRZEGORZA I WIELKIEGO – Sławomir Cenckiewicz
Laureat nagrody „Nowego Państwa” za 2016 rok, otrzymywał już wcześniej wyróżnienia od Gazety Polskiej oraz jej klubowiczów. Przyszedł czas na kolejną nagrodę dla Sławomira Cenckiewicza – „Grzegorza”.
– Możemy się dzięki naszemu laureatowi bronić przed „długim ramieniem Moskwy”. My doceniliśmy działania, niezwykle konsekwentne naszego laureata – na rzecz ucięcia tego długiego ramienia Moskwy. I za to tę nagrodę przyznajemy – mówiła w laudacji redaktor Katarzyna Gójska.
Laureat podziękował za przyznanie mu wyróżnienia. Z jego ust podczas odbierania nagrody padły niezwykle ważne słowa.
– Prawda domaga się oręża, bo prawda sama wbrew przekonaniu większości nie zwycięży. I to jest taka okazja. To jest ten moment, w którym państwo polskie jest rządzone przez patriotyczną elitę, która może tej prawdzie pomóc. Myślę o zbiorze zastrzeżonym o dokończeniu rozrachunku z przeszłością o dezubekizacji to wszystko bardzo ważne decyzje wieńczące nasze odcięcie się od komunizmu i pogrzebanie tego postkomunizmu III RP – stwierdził.
O laureacie: historyk, publicysta. Od 2016 dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.
NAGRODA KLUBÓW GAZETY POLSKIEJ – Beata Szydło
– Coroczna nagroda Człowieka Roku to wyróżnienie wyjątkowe, przyznawane osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla Polski, a także Strefy Wolnego Słowa. Jest uhonorowaniem wiedzy, odwagi, poświęcenia i ciężkiej pracy w służbie Rzeczypospolitej. To nagroda od członków ponad 400 Klubów „GP”, czytelników i sympatyków Strefy Wolnego Słowa – mówił prezes Klubów Gazety Polskiej.
Nagroda od klubów, po raz pierwszy w jej historii, trafiła do kobiety. Laureatką została premier Beata Szydło.
– Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest waszym rządem, rządem Polaków, ludzi, którzy myślą o wspólnym domu, o Polsce. Dziś bardzo bym chciała, by każdy mógł zrealizować swoje marzenie o Polsce – mówiła, dziękując za wyróżnienie. – To jest naszym obowiązkiem, nas polityków, byśmy dbali o to, by marzenia Polaków się spełniały, by Polacy byli bezpieczni, by bezpieczna była nasz Ojczyzna – dodała.
O laureatce: wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, posłanka i europosłanka, w latach 2015-17 premier, w latach 2017-2019 wicepremier. Wcześniej, w latach 1998-2005 była burmistrzem Brzeszcz.