Uroczysta gala odbyła się w warszawskim Teatrze Palladium. Przybyło na nią wielu znamienitych gości, na czele z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej, politykami czy dziennikarzami. Galę poprowadzili Tomasz Sakiewicz i Katarzyna Gójska. Okazja do spotkania była wyjątkowa, świętowano bowiem 20-lecie „Gazety Polskiej”, 6-lecie „Nowego Państwa”, 5-lecie portalu Niezalezna.pl oraz 2-lecie „Gazety Polskiej Codziennie”. Galę rozpoczęła minuta ciszy poświęcona zmarłym laureatom z poprzednich lat (prof. Lech Kaczyński, prof. Janusz Kurtyka) oraz śp. Jadwidze Kaczyńskiej i śp. Pawłowi Paliwodzie.
CZŁOWIEK ROKU GAZETY POLSKIEJ – Wacław Berczyński, Wiesław Binienda, Kazimierz Nowaczyk, Grzegorz Szuladziński
Nagrodę otrzymali naukowcy zaangażowani w badanie katastrofy smoleńskiej w ramach parlamentarnego zespołu kierowanego przez Antoniego Macierewicza. W laudacji redaktor Tomasz Sakiewicz podkreślił, że żeby otrzymać nagrodę Gazety Polskiej trzeba było być odważnym. Wskazał, że do tej pory nagrody otrzymywali dziennikarze i historycy wykazujący się odwagą.
– W tym kontekście przyznanie nagrody naukowcom, światowej klasy naukowcom jest taka sama. Dziś nie tylko dziennikarze, historycy, ale również naukowcy muszą mieć odwagę, by mówić prawdę. I trzeba wielką cenę za to zapłacić. Widzieliśmy, jaki horror rozpętał się wokół tych ludzi, którzy mieli odwagę powiedzieć, że dwa razy dwa jest cztery – podkreślił redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.
– Jestem wzruszony i zaszczycony tym wyróżnieniem, na które prawdopodobnie zupełnie nie zasługuję – mówił jeden z nagrodzonych, prof. Wiesław Binienda. – Jestem dumny, że tak nagroda o rzeczywiście dużym ciężarze gatunkowym trafiła w moje ręce. To jest nagroda nie tylko dla mnie. Tutaj nie ma wszystkich, którzy pracują z nami i których praca również jest efektem tych wszystkich spędzonych godzin nad analizą materiałów – dodał Kazimierz Nowaczyk.
O laureatach: Wacław Berczyński – inżynier, konstruktor Działu Wojskowo-Kosmicznego Boeinga, wieloletni pracownik innych koncernów lotniczych. Wiesław Binienda – doktor inżynierii mechanicznej, profesor, wykładowca i dziekan Wydziału Inżynierii Cywilnej w Kolegium Inżynierii University of Akron w USA. Kazimierz Nowaczyk – fizyk pracujący w USA (specjalność: spektroskopia molekularna). Grzegorz Szuladziński – doktoryzował się z mechaniki struktur na amerykańskim University of South California. Do 1980 roku pracował w Stanach Zjednoczonych, zajmując się m.in. technologiami lotniczymi i kosmonautycznymi.
NAGRODA GRZEGORZA I WIELKIEGO – Krzysztof Wyszkowski
Nagroda przyznawana przez miesięcznik „Nowe Państwo” trafiła do legendarnego działacza opozycji antykomunistycznej Krzysztofa Wyszkowskiego. Laudację na jego cześć wygłosiła redaktor naczelna gazety Katarzyna Gójska.
– Wszyscy znamy zasługi Krzysztofa Wyszkowskiego, te ostatnie kilkadziesiąt lat, kiedy służył Polsce, ale przyznając nagrodę skupiliśmy się na ostatniej walce Krzysztofa o prawdę i o tą prawdziwą, niezakłamaną historię Polski najnowszą. Cała jego droga życiowa, jego walka o prawdę jest przepiękną lekcją bohaterstwa – podkreśliła.
Krzysztof Wyszkowski nie mógł być obecny podczas gali, ale w jego imieniu nagrodę odebrał Antoni Macierewicz. – Dla mnie osobiście Grzegorz Wielki, który przydał papiestwu tytuł Servus Servorum Dei (sługa sług Bożych), pozostaje autorem genialnych moraliów – napisał Wyszkowski w liście do zgromadzonych uczestników gali, dziękując za wyróżnienie i dodając skromnie: „Czuję się tylko pomocnikiem Anny Solidarność”.
O laureacie: działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, doradca premierów Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz Jana Olszewskiego, od 2016 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.
NAGRODA KLUBÓW GAZETY POLSKIEJ – Antoni Macierewicz
Człowiekiem Roku Klubów „Gazety Polskiej” za rok 2012 został Antoni Macierewicz. W laudacji szef Klubów Gazety Polskiej Ryszard Kapuściński podkreślił, że jest to nagroda od wszystkich, na tamten moment, 330 klubów w Polsce i na świecie.
– Ta nagroda jest dla mnie darem świadczącym o zaufaniu, ale przede wszystkim zobowiązaniu na przyszłość. To państwo przemieniacie nasze życie społeczne, polityczne i duchowe – podkreślił Antoni Macierewicz.
Tym samym, w ciągu trzech lat (2010-2012) Antoni Macierewicz otrzymał wszystkie trzy najważniejsze nagrody przyznawane podczas gali „Gazety Polskiej” – Człowieka Roku, Nagrodę Grzegorza I Wielkiego i Nagrodę Klubów Gazety Polskiej. Tej sztuki nie udało się już nikomu powtórzyć.
O laureacie: historyk, nauczyciel akademicki, publicysta. Działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników. Poseł na Sejm RP, minister i wiceminister, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. Szef zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego samolotu Tu-154 w Smoleńsku.