Za rok 2012

Uroczysta gala odbyła się w warszawskim Teatrze Palladium. Przybyło na nią wielu znamienitych gości, na czele z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej, politykami czy dziennikarzami. Galę poprowadzili Tomasz Sakiewicz i Katarzyna Gójska. Okazja do spotkania była wyjątkowa, świętowano bowiem 20-lecie „Gazety Polskiej”, 6-lecie „Nowego Państwa”, 5-lecie portalu Niezalezna.pl oraz 2-lecie „Gazety Polskiej Codziennie”. Galę rozpoczęła minuta ciszy poświęcona zmarłym laureatom z poprzednich lat (prof. Lech Kaczyński, prof. Janusz Kurtyka) oraz śp. Jadwidze Kaczyńskiej i śp. Pawłowi Paliwodzie. 

CZŁOWIEK ROKU GAZETY POLSKIEJ – Wacław Berczyński, Wiesław Binienda, Kazimierz Nowaczyk, Grzegorz Szuladziński

Nagrodę otrzymali naukowcy zaangażowani w badanie katastrofy smoleńskiej w ramach parlamentarnego zespołu kierowanego przez Antoniego Macierewicza. W laudacji redaktor Tomasz Sakiewicz podkreślił, że żeby otrzymać nagrodę Gazety Polskiej trzeba było być odważnym. Wskazał, że do tej pory nagrody otrzymywali dziennikarze i historycy wykazujący się odwagą. 

W tym kontekście przyznanie nagrody naukowcom, światowej klasy naukowcom jest taka sama. Dziś nie tylko dziennikarze, historycy, ale również naukowcy muszą mieć odwagę, by mówić prawdę. I trzeba wielką cenę za to zapłacić. Widzieliśmy, jaki horror rozpętał się wokół tych ludzi, którzy mieli odwagę powiedzieć, że dwa razy dwa jest cztery – podkreślił redaktor naczelny „Gazety Polskiej”. 

–  Jestem wzruszony i zaszczycony tym wyróżnieniem, na które prawdopodobnie zupełnie nie zasługuję – mówił jeden z nagrodzonych, prof. Wiesław Binienda. –  Jestem dumny, że tak nagroda o rzeczywiście dużym ciężarze gatunkowym trafiła w moje ręce. To jest nagroda nie tylko dla mnie. Tutaj nie ma wszystkich, którzy pracują z nami i których praca również jest efektem tych wszystkich spędzonych godzin nad analizą materiałów – dodał Kazimierz Nowaczyk.

O laureatach: Wacław Berczyński –  inżynier, konstruktor Działu Wojskowo-Kosmicznego Boeinga, wieloletni pracownik innych koncernów lotniczych. Wiesław Binienda – doktor inżynierii mechanicznej, profesor, wykładowca i dziekan Wydziału Inżynierii Cywilnej w Kolegium Inżynierii University of Akron w USA. Kazimierz Nowaczyk – fizyk pracujący w USA (specjalność: spektroskopia molekularna). Grzegorz Szuladziński – doktoryzował się z mechaniki struktur na amerykańskim University of South California. Do 1980 roku pracował w Stanach Zjednoczonych, zajmując się m.in. technologiami lotniczymi i kosmonautycznymi.

NAGRODA GRZEGORZA I WIELKIEGO – Krzysztof Wyszkowski

Nagroda przyznawana przez miesięcznik „Nowe Państwo” trafiła do legendarnego działacza opozycji antykomunistycznej Krzysztofa Wyszkowskiego. Laudację na jego cześć wygłosiła redaktor naczelna gazety Katarzyna Gójska. 

Wszyscy znamy zasługi Krzysztofa Wyszkowskiego, te ostatnie kilkadziesiąt lat, kiedy służył Polsce, ale przyznając nagrodę skupiliśmy się na ostatniej walce Krzysztofa o prawdę i o tą prawdziwą, niezakłamaną historię Polski najnowszą. Cała jego droga życiowa, jego walka o prawdę jest przepiękną lekcją bohaterstwa – podkreśliła. 

Krzysztof Wyszkowski nie mógł być obecny podczas gali, ale w jego imieniu nagrodę odebrał Antoni Macierewicz. – Dla mnie osobiście Grzegorz Wielki, który przydał papiestwu tytuł Servus Servorum Dei (sługa sług Bożych), pozostaje autorem genialnych moraliów – napisał Wyszkowski w liście do zgromadzonych uczestników gali, dziękując za wyróżnienie i dodając skromnie: „Czuję się tylko pomocnikiem Anny Solidarność”. 

O laureacie: działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, doradca premierów Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz Jana Olszewskiego, od 2016 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

NAGRODA KLUBÓW GAZETY POLSKIEJ – Antoni Macierewicz

Człowiekiem Roku Klubów „Gazety Polskiej” za rok 2012 został Antoni Macierewicz. W laudacji szef Klubów Gazety Polskiej Ryszard Kapuściński podkreślił, że jest to nagroda od wszystkich, na tamten moment, 330 klubów w Polsce i na świecie.

–  Ta nagroda jest dla mnie darem świadczącym o zaufaniu, ale przede wszystkim zobowiązaniu na przyszłość. To państwo przemieniacie nasze życie społeczne, polityczne i duchowe – podkreślił Antoni Macierewicz. 

Tym samym, w ciągu trzech lat (2010-2012) Antoni Macierewicz otrzymał wszystkie trzy najważniejsze nagrody przyznawane podczas gali „Gazety Polskiej” – Człowieka Roku, Nagrodę Grzegorza I Wielkiego i Nagrodę Klubów Gazety Polskiej. Tej sztuki nie udało się już nikomu powtórzyć.

O laureacie: historyk, nauczyciel akademicki, publicysta. Działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników. Poseł na Sejm RP, minister i wiceminister, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. Szef zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego samolotu Tu-154 w Smoleńsku.

Czytaj również