Za rok 2019

16 lutego 2020 roku, jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa, środowisko Strefy Wolnego Słowa spotkało się w Filharmonii Narodowej, gdzie odbyła się gala wręczenia nagród „Gazety Polskiej”, „Nowego Państwa” i Klubów Gazety Polskiej. W gali tradycyjnie wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentu, działacze wielu organizacji, w tym Klubów Gazety Polskiej z kraju i ze świata.

CZŁOWIEK ROKU GAZETY POLSKIEJ – Jarosław Kaczyński

– Ta nagroda jest dedykowana człowiekowi, który najwięcej znaczył i najwięcej dobrego zrobił dla Polski w zeszłym roku. Nie mieliśmy wątpliwości, kto to był – powiedział w laudacji redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. W końcu padło nazwisko laureata – nagrodę, nie po raz pierwszy, otrzymał prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

– Zadałem sobie takie pytanie: za co właściwie otrzymuje tę nagrodę za rok 2019. Inni mi podpowiedzieli, że za to, że dwukrotnie formacja, na której czele stoję, wygrała wybory. Sądzę, że to była przyczyna. Ale wydaje mi się też, że moim obowiązkiem jest przypomnieć o tym, że przed nami jeszcze jedne wybory, te decydujące. Ktoś powie, że to miejsce i chwila niestosowne, żeby o tym mówić, ale jeżeli jest niestosowne, to ja będę niestosowny: pamiętajcie państwo, że ta bitwa trwa i musimy ją wygrać! – powiedział Jarosław Kaczyński, odbierając nagrodę. Po czym padło prorocze zdanie: „Tak, proszę państwa, zwyciężymy”.

O laureacie: polityk i prawnik, od 2003 prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, premier w latach 2006-2007, od 2020 roku wicepremier. W czasach PRL działacz opozycji antykomunistycznej, senator i poseł, kandydat na urząd prezydenta RP w 2010 roku. 

NAGRODA GRZEGORZA I WIELKIEGO – śp. Kornel Morawiecki i Edward Mosberg

Nagroda miesięcznika „Nowe Państwo” za 2019 rok przypadła dwóm niezwykłym postaciom. Pośmiertnie nagrodzony został Kornel Morawiecki – legendarny działacz opozycji z czasów PRL, założyciel Solidarności Walczącej. Drugim laureatem był Edward Mosberg, ocalały z Holokaustu polski Żyd, niestrudzenie przypominający światu o Zagładzie i jej sprawcach. 

Za głoszenie prawdy o komunizmie zapłacił wieloma latami prześladowań, koniecznością ukrywania się, walką w konspiracji, bezpieczeństwem własnym, ale też tych, którzy byli mu najbliżsi. Był człowiekiem niezwykłej odwagi, wielkiej charyzmy – mówiła o śp. Kornelu Morawieckim redaktor naczelna „Nowego Państwa” Katarzyna Gójska.

Nagrodę odebrał syn laureata, premier Mateusz Morawiecki. – Ojciec miał bardzo głęboko w sercu Polskę i żył dla niej całe życie. Miał ogromne marzenia, wybiegające w przyszłość. Nie bał się ich realizować, niezależnie od tego czy była to Polska Rzeczpospolita Ludowa czy III RP. Wiedział też, że należy ponosić ofiarę. Jego postawa była rozciągnięta między ofiarnością i odwagą – wskazał szef rządu.

Padły także niezwykle wzruszające słowa.

Czasem kiedy z nim rozmawiam, to mam ochotę mu powiedzieć: Słuchaj, dziś Polska jest taka o jakiej marzyłeś – coraz bardziej solidarna. Gryzę się wtedy w język w myśli, bo wiem co by mi powiedział. Że wolność nie jest dana na cały czas – powiedział Morawiecki.

Edward Mosberg nie zdołał dotrzeć na Galę Człowieku Roku „GP”. Przed wylotem do Warszawy zmarła jego żona, Cecylia Mosberg. Za nagrodę podziękował w nadesłanym nagraniu, które odtworzono podczas gali.

O laureatach: Kornel Morawiecki – fizyk, nauczyciel akademicki, polityk. Legendarny działacz opozycji antykomunistycznej, założyciel Solidarności Walczącej. Poseł i marszałek senior Sejmu VIII kadencji. Kandydat na urząd prezydenta RP w 2010 roku. Kawaler Orderu Orła Białego. Edward Mosberg – polski Żyd ocalony z Holokaustu. Łącznie w trakcie wojny śmierć poniosło 16 członków jego rodziny. Po wojnie wyemigrował do USA. Wielokrotnie uczestniczył w uroczystościach upamiętniających w byłych obozach koncentracyjnych. W 2019 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

NAGRODA KLUBÓW GAZETY POLSKIEJ – abp Marek Jędraszewski

Coroczna nagroda Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej” to najważniejsza ze wszystkich nagród przyznawanych przez nasze środowisko osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla Polski. To nagroda od członków prawie 500 klubów, czytelników i sympatyków Strefy Wolnego Słowa. Nie przyznaje jej żadne gremium, lecz ludzie dla których Polska jest najważniejsza. Jest uhonorowaniem ciężkiej pracy, wiedzy, odwagi i miłości do Polski – mówił podczas laudacji na cześć laureata Ryszard Kapuściński, przewodniczący Klubów „Gazety Polskiej”.

Laureatem nagrody został arcybiskup Marek Jędraszewski. –  To skromny kapłan bezgranicznie oddany Chrystusowi i Kościołowi. To wielkie szczęście, że Polacy mają takiego arcybiskupa – dodała Marta Święcicka z Klubu „Gazety Polskiej” w Gliwicach.

W imieniu metropolity, nagrodę Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej” odebrał Notariusz Kurii Diecezjalnej w Krakowie, ks. kanonik Grzegorz Kotala. Odczytał on list od metropolity krakowskiego, w którym podziękował on za nagrodę.

Zdaję sobie sprawę z jej znaczenia, ponieważ Kluby „Gazety Polskiej” istnieją i działają nie tylko w Polsce, ale i w różnych państwach i na różnych kontynentach, skupiając Polaków szczerze zatroskanych o losy naszej Ojczyzny. Jestem bardzo wdzięczny zwłaszcza za to, że głos pasterzy Kościoła wciąż dociera do nich i jest przyjmowany przez nich z całą powagą w poczuciu wspólnej miłości do Polski i odpowiedzialności za nią – napisał abp Jędraszewski.

O laureacie: profesor nauk teologicznych, biskup pomocniczy poznański w latach 1997-2012, arcybiskup metropolita łódzki w latach 2012-2017, od 2017 roku arcybiskup metropolita krakowski. Zasłynął z odważnych wypowiedzi, m.in. dotyczących ideologii LGBT.

Czytaj również