26 lutego 2019 roku Filharmonia Narodowa gościła środowiska Strefy Wolnego Słowa, po raz kolejny nagradzające najważniejsze osoby w minionym roku. Podczas gali gościły najważniejsze osoby w państwie, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrami czy parlamentarzystami. Oprócz wręczania nagród, zgromadzeni mogli obejrzeć efektowną oprawę artystyczną.
CZŁOWIEK ROKU GAZETY POLSKIEJ – Mateusz Morawiecki
– Na nasze 26-lecie musieliśmy wybrać kogoś specjalnego, to ta najstarsza nagroda, która towarzyszy nam w czasach dobrych i złych – argumentował wybór laureata nagrody redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz.
W laudacji padły słowa o rozbiciu mafii okradającej Polskę. – Trzeba było podjąć walkę z najgorszymi patologiami i za to, że ten rząd podjął walkę, chcieliśmy docenić tych wszystkich ludzi. Na ich czele stoi premier Mateusz Morawiecki – dodał, ogłaszając nazwisko laureata.
Kiedy Mateusz Morawiecki zmierzał już po odbiór nagrody, wydarzyła się rzecz absolutnie wyjątkowa. Publika wstała i spontanicznie odśpiewała hymn narodowy. Był to niezwykle wzruszający moment, jeden z najważniejszych w historii wszystkich gal „Gazety Polskiej”.
– Odbieram tę nagrodę w zastępstwie całego rządu Prawa i Sprawiedliwości – powiedział Morawiecki, dziękując za wyróżnienie. – Chcemy walczyć o lepszą, szczęśliwszą, wielką Polskę! Dla mnie to wielki zaszczyt móc pracować z takimi ludźmi, z jakimi pracuję. Czuć taki duchowy związek, jaki mamy razem.
Szef rządu nie zapomniał również o Klubach Gazety Polskiej, kierując podziękowania także w ich stronę.
O laureacie: bankowiec i polityk. Prezes zarządu Banku Zahodniego WBK w latach 2007-2015, wicepremier w latach 2015-17, od 2017 roku premier RP.
NAGRODA GRZEGORZA I WIELKIEGO – Ryszard Legutko i Patryk Vega
– Nagroda przyznawana jest tym, którzy w minionym roku stawali dzielnie w obronie prawdy w życiu publicznym. W 2018 roku po raz pierwszy w historii przyznaliśmy dwie nagrody. Wyróżniliśmy dwie zupełne różne postacie, działające w zupełnie innym stylu – mówiła w laudacji redaktor naczelna „Nowego Państwa” Katarzyna Gójska.
W 2018 roku agrodami im. Grzegorza I Wielkiego przyznawanymi właśnie przez miesięcznik „Nowe Państwo” zostali uhonorowani europoseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Ryszard Legutko oraz nieobecny na gali reżyser Patryk Vega.
Profesor Ryszard Legutko został nagrodzony za wcielenie się w rolę „politycznego fightera” z Parlamentu Europejskiego. Nagroda trafiła także do reżysera Patryka Vegi, głównie za nakręcenie filmu „Botoks”, który stał się filmem misyjnym. Po jego emisji wiele osób stało się przeciwnikami aborcji.
Na gali obecny był prof. Legutko, który osobiście odebrał nagrodę.
– Polska jest jednym z niewielu krajów na świecie, który zdołał ocalić wolność. Jestem przekonany, że rozgrywa się wielka bitwa cywilizacyjna i my w Polsce jesteśmy na pierwszej linii – powiedział, dziękując za przyznane wyróżnienie.
O laureatach: Ryszard Legutko – profesor nauk humanistycznych – filozof, publicysta i polityk. Autor wielu książek, tłumacz i komentator dzieł Platona. Senator, minister edukacji narodowej, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, europoseł. Współprzewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Patryk Vega – reżyser i scenarzysta. Autor kilkunastu filmów i seriali, a także kilku książek. Laureat wielu nagród filmowych w kraju i za granicą.
NAGRODA KLUBÓW GAZETY POLSKIEJ – Krzysztof Szwagrzyk
Tym razem nagroda od członków ponad 460 Klubów Gazety Polskiej, czytelników i sympatyków Strefy Wolnego Słowa, trafiła do prof. Krzysztofa Szwagrzyka.
– Brak słów, żeby wyrazić wdzięczność prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi za to, co robi od kilkunastu lat dla upamiętnienia bohaterów bestialsko zamordowanych przez stalinowskich oprawców. Za przebadanie kilkudziesięciu miejsc w Polsce i znalezienie ponad tysiąc szczątków ludzkich. Za godny i z honorami pochówek takich bohaterów – mówili w laudacji Ryszard Kapuściński (szef Klubów Gazety Polskiej) i Tadeusz Antoniak (przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Filadelfii).
Prof. Szwagrzyk nagrodę odebrał osobiście.
– Chciałem bardzo podziękować i przeprosić. Podziękowania dotyczą tej nagrody i tych wyrazów uznania, których mieliśmy możliwość wysłuchania. A te przeprosiny dotyczą tych, którzy dzwonią z całego świata z Klubów Gazety Polskiej i pytają, kiedy przyjedziecie. I za to, że często mówię „jeszcze nie teraz”, publicznie przepraszam – powiedział wyraźnie wzruszony laureat. W odpowiedzi usłyszał gromkie brawa licznie zgromadzonej widowni.
O laureacie: historyk, nauczyciel akademicki, wiceprezes IPN. Od 2003 roku prowadzi poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.