29 stycznia 2014 roku Teatr Palladium ponownie gościł środowisko „Gazety Polskiej” i „Nowego Państwa”. Na corocznej gali nagrodzono tych, którzy szczególnie zasłużyli się w minionym, 2013 roku. Wzorem poprzedniego roku, nagrodę „Człowieka Roku Gazety Polskiej” przyznano więcej niż jednej osobie.
CZŁOWIEK ROKU GAZETY POLSKIEJ – Viktor Orban, prof. Krzysztof Szwagrzyk
Pierwszym z laureatów nagrody przyznawanej przez „Gazetę Polską” był premier Węgier Viktor Orban. – Dzisiaj Węgry wychodzą z długów i inni ekonomiści, inne kraje patrzą, jak należy prowadzić swój kraj – uzasadniał ten wybór redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz.
Viktor Orban nie był obecny na gali, ale skierował list do jej uczestników, wskazując, że przyznana mu nagroda jest „symbolem trwającej od tysiąclecia wzajemnej sympatii, jaką darzyły się i darzą nasze dwa narody”. – Od 2010 roku w sposób szczególny umocnił się nasz wzajemny szacunek oraz pogłębiła przyjaźń – podkreślił premier Węgier.
Z kolei w laudacji na cześć drugiego laureata – prof. Krzysztofa Szwagrzyka – redaktor Katarzyna Gójska zwróciła uwagę na jego misję odnajdywania szczątków bohaterskich żołnierzy podziemia antykomunistycznego. – Musimy ich odnaleźć, musimy odnaleźć ich szczątki, wyjąć ich z tego pohańbienia, w którym spoczywają od kilkudziesięciu lat, zbudować im groby i odprawić pogrzeb dokładnie taki jaki powinni mieć – wskazała.
Laureat, odbierając nagrodę, nie ukrywał wzruszenia.
– Po to powstał Instytut Pamięci Narodowej – aby przywracać pamięć nam wszystkim o naszych bohaterach, o naszej przeszłości. Dla wszystkich tych, którzy zadawali sobie pytanie, po co założono IPN, warto odpowiedzieć, że właśnie po to, aby dochodziło do takich wydarzeń, kiedy z tych dołów hańby z Łączki nasi bohaterowie będą przywracani nam wszystkim – podkreślił prof. Krzysztof Szwagrzyk.
O laureatach: Viktor Orban – węgierski polityk i prawnik, premier Węgier w latach 1998–2002 i od 2010 roku. Prof. Krzysztof Szwagrzyk – historyk, nauczyciel akademicki, wiceprezes IPN. Od 2003 roku prowadzi poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.
NAGRODA GRZEGORZA I WIELKIEGO – Jan Olszewski
Nagrodę miesięcznika „Nowe Państwo” przyznano byłemu premierowi Janowi Olszewskiemu. Został on uhonorowany za walkę o prawdę w życiu publicznym. Premier Olszewski dał się poznać jako człowiek niezwykle zdeterminowany. „Grzegorzem” oddano mu szacunek za jego zdecydowanie i odwagę w trudnych czasach.
– Dla wielu postawa Jana Olszewskiego była tym co nas zmotywowało, aby zaangażować się w życie publiczne. Zobaczyliśmy, że jest polityka, w której o coś chodzi, nie tylko o kasę – podkreślił Piotr Lisiewicz.
O laureacie: adwokat i polityk. Premier RP w latach 1991-1992, kawaler Orderu Orła Białego. Żołnierz Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego. Działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL. Obrońca w procesach politycznych, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników. Poseł na Sejm RP, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
NAGRODA KLUBÓW GAZETY POLSKIEJ – Sławomir Cenckiewicz
Prof. Sławomir Cenckiewicz jest jednym z najwybitniejszych historyków badających najnowszą historię Polski – wskazywano w laudacji na cześć Człowieka Roku Klubów Gazety Polskiej za rok 2013.
– Chciałem podziękować za nagrodę. Cieszę się bardzo, ponieważ pochodzi ona z prawie 400 Klubów Gazety Polskiej z całego świata. Sam się o tym przekonałem, będąc na prawie na wszystkich kontynentach, że Kluby Gazety Polskiej są tam skrawkiem polskości – powiedział prof. Cenckiewicz.
W sposób szczególny podziękował dwóm osobom:
„Szczególnie dzisiaj, kiedy atakowany jest Antoni Macierewicz, likwidator Wojskowych Służb Informacyjnych, chcę wyrazić swoją wdzięczność właśnie ministrowi Macierewiczowi oraz śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu za powierzenie mi funkcji przewodniczącego komisji weryfikacyjnej WSI. Likwidacja Wojskowych Służb Informacyjnych była dla mnie ważniejsza niż cała praca historyka. Jest dla mnie zaszczytem, że brałem udział w likwidacji długiego ramienia Rosji”
O laureacie: historyk, publicysta. Od 2016 dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.