Za rok 2017

6 lutego 2018 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się kolejna gala „Gazety Polskiej”, podczas której nagrodzono osoby szczególnie zasłużone w roku 2017. Wśród gości honorowych byli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremierzy Beata Szydło, Piotr Gliński i Jarosław Gowin, były szef MON Antoni Macierewicz, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, wielu parlamentarzystów czy przedstawicieli ambasad.

Wręczono tradycyjnie trzy nagrody – jednak zamiast nagrody Człowieka Roku „Gazety Polskiej” pojawiła się nagroda specjalna, 25-lecia „Gazety Polskiej”. Wszystko dlatego, że uroczystość była wielkim świętem środowiska „GP”, obchodzącego swoje ćwierćwiecze. 

Uroczystość prowadzili Dominika Figurska i Jan Pospieszalski, za część artystyczną odpowiadała Alicja Węgorzewska. Retransmisja gali na antenie TVP 2 miała większy udział w rynku niż gala Bestsellerów Empiku 2017 transmitowana w TVN. Transmisja gali w TVN miała udział w rynku 6 proc., podczas gdy Gali „Gazety Polskiej” – 8,2 proc.

NAGRODA 25-LECIA GAZETY POLSKIEJ – Lech i Jarosław Kaczyńscy

Ta wyjątkowa nagroda trafiła do rodzeństwa Kaczyńskich – śp. Prezydenta RP Lecha oraz prezesa PiS Jarosława. 

Polska się zmieniła, Polska jest zupełnie inna. Gdyby nie decydujący wpływ śp. Lecha Kaczyńskiego i Jarosława Kaczyńskiego, ta Polska by nie mogła się zmienić. To są ludzie, którzy realnie spowodowali, że Polski zazdrości nam wiele narodów – podkreślał w laudacji redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz.

Nagrodę odebrał osobiście Jarosław Kaczyński. Sporą część swojego przemówienia, które wygłosił przy tej okazji, poświęcił tragicznie zmarłemu bratu. 

– Nie wygralibyśmy, nie sparaliżowalibyśmy planów Platformy Obywatelskiej, żeby narzucić postkomunistę jako kandydata prawicy na prezydenta Polski, gdyby Lech Kaczyński nie zdecydował się na kandydowanie na prezydenta Warszawy. Gdyby nie wygrał tych wyborów, to by później nie wygrał wyborów prezydenckich. Potrafił wygrywać. To jest w polityce niesłychanie ważne – wspominał. Podkreślił również, że Gazeta Polska „była oddziałem szturmowym walki o zmianę w Polsce od pierwszej połowy lat 90., a która stała się jeszcze bardziej bojowym oddziałem po katastrofie smoleńskiej”.

O laureatach: Lech Kaczyński – polityk, prawnik, prezydent RP w latach 2005-2010. Działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL. Prezes NIK, senator i poseł,  minister, prezydent Warszawy. Zginął w służbie państwu, 10 kwietnia 2010 roku, podczas tragedii smoleńskiej, która już na zawsze zmieniła Polskę. Jarosław Kaczyński – polityk i prawnik, od 2003 prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, premier w latach 2006-2007, od 2020 roku wicepremier. W czasach PRL działacz opozycji antykomunistycznej, senator i poseł, kandydat na urząd prezydenta RP w 2010 roku.

NAGRODA GRZEGORZA I WIELKIEGO – Andrzej Gwiazda

Wyróżnienie od „Nowego Państwa” trafiło do prawdziwej legendy opozycji antykomunistycznej – Andrzeja Gwiazdy. 

– Nasz Laureat, mimo że nie sprawuje żadnych wysokich urzędów, dla bardzo wielu Polaków jest głosem ważniejszym niż głosy najwyższych urzędników, i tak było w tamtym roku, kiedy nasz Laureat, Andrzej Gwiazda, w sposób jednoznaczny i bardzo mocny opowiedział się po stronie głębokich zmian w wymiarze sprawiedliwości – mówiła tuż przed wręczeniem nagrody redaktor naczelna miesięcznika Katarzyna Gójska.

Sam Andrzej Gwiazda powiedział, że odbiera tę nagrodę w imieniu tysięcy swoich towarzyszy walki, bez których, jak skromnie podkreślił, „niewiele by znaczył i niewiele by zrobił”. 

–  Ta nagroda to doskonały symbol: z czarnej skały wyrasta czysty kryształ. W warunkach represji, tak jak w warunkach geologicznych, z czarnej magmy wyrastają kryształy. Naszym zadaniem jest w tej chwili odnaleźć te kryształy, bo one są. W tej chwili uzyskują coraz większą możliwość zbudowania na miejscu magmy czystej góry kryształów. Ale nagroda, tak jak stanowiska, to nie tylko satysfakcja, to również zobowiązanie – powiedział laureat.

O laureacie: legendarny działacz opozycji antykomunistycznej. inżynier elektronik, związkowiec, nauczyciel akademicki, pblicysta. Współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność”. Kawaler Orderu Orła Białego.

NAGRODA KLUBÓW GAZETY POLSKIEJ – Mateusz Morawiecki

Wyróżnienie przyznawane przez Kluby Gazety Polskiej to efekt głosów oddanych przez ponad 400 klubów. W 2017 roku na to wyróżnienie zasłużył premier Mateusz Morawiecki. Odebrał nagrodę Człowieka Roku Klubów z rąk Ewy Wójcik, szefowej Fundacji Klubów „GP”, i Ryszarda Kapuścińskiego, prezesa Klubów „GP”. 

Szef rządu podziękował Klubom Gazety Polskiej. – To wasza aktywność, wasz upór, wasza wiara w zmianę Polski doprowadziły do tego stanu, w którym dzisiaj jesteśmy – powiedział na początku swojego przemówienia. 

Dzisiaj jesteśmy w takim momencie, w którym możemy powiedzieć, że razem budujemy Polskę naszych marzeń, razem budujemy Rzeczpospolitą, do której na pewno tęskniliśmy. Ja tęskniłem i wiem, że wszyscy na tej sali tęskniliśmy przez wiele lat, przez wiele dziesięcioleci, a niektórzy wielcy uczestnicy naszych czasów, jak pan Andrzej Gwiazda, przez 70 lat. Wielkie podziękowania za tę długą drogę dla wszystkich wspaniałych ludzi Solidarności i tych, którzy walczyli w czasach Rzeczypospolitej o lepszy kraj. To, co jest dla nas najważniejsze, to walka o prawdę – podkreślił Morawiecki.

O laureacie: bankowiec i polityk. Prezes zarządu Banku Zahodniego WBK w latach 2007-2015, wicepremier w latach 2015-17, od 2017 roku premier RP.

Czytaj również